Tere tulemast EEVA blogikeskkonda! Siin saad lugeda ja jälgida eevakate huvitavaid blogisid erinevatest valdkondadest. Blogide jälgimine on väga lihtne, kliki soovitud blogi juures lingile "Jälgi antud blogi" ja me saadame sulle alati kirja, kui blogisse uus postitus laekub. Kui soovid samuti EEVA blogikeskkonnas blogima hakata, siis võta meiega ühendust. Tule jälgima ja ka ise blogima!
Vaata kindlasti ka teisi suurepäraste blogide kataloogi, kuhu oleme sinu jaoks kokku kogunud lugemisväärt blogid.
Imeline arbuus
Istun ja söön just praegu arbuusi ja mõtlen, et võiks ju sellest suurepärasest viljast ka lähemalt kirjutada. Tore on kuulata ja jälgida oma organismi, praegune suvelõpp on just arbuuside valmimise aeg ja kohe on tunda kuidas nende järgi isu on tekkinud. Arbuus on inimorganismile tegelikkuses väga kasulik ja neid häid omadusi siin nüüd kohe ka loetlema asun.
Arbuus on palju enamat kui lihtsalt värskendav suvine suupiste. Aina enam kliinilisi katseid toitumisteaduste vallas tõendavad, et tegemist on tõelise ravitoiduga. Arbuus sisaldab palju vett ja puuviljasuhkruid, lisaks on selles A-, C-, E- ja D-vitamiini, erinevaid B-grupi vitamiine, rauda, kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, kaaliumi, fosforit, tsinki, fluoriidi ja seleeni.
Tõstab antioksüdantide taset ja kaitseb südant. Arbuus sisaldab suurel hulga lükopeeni ja teisi karotenoide nagu luteiini ja beetakaroteeni. Neil antioksüdantidel on leitud väga palju tervisele kasulikke omadusi: immuunsüsteemi tugevdamine, südame ja veresoonkonna haiguste ennetamine ja diabeedi vastane toime. Antioksüdandid võitlevad vabade radikaalidega, mis põhjustavad keha vananemist ning oksüdatiivset stressi.
Alandab vererõhku ja parandab veresoonte seisukorda. Kaalium ja mangaan aitavad vererõhku reguleerida ning antioksüdandid parandavad veresoonte tervist.Arbuus aitab toota kehas lämmastikoksiidi, mis aitab hoida veresoonte elastsust ja vähendada oksüdatiivse stressi kahjulikku mõju.
Tsitruliini sisaldus
Arbuus sisaldab erilist aminohapet tsitrulliini, mis konverteeritakse kehas veresoonte endoteeli, südant ja immuunsüsteemi kaitsvaks arginiiniks. Arginiin on aminohape, mis aitab toota arterite elastsust säilitavat ja veresooni laiendavat lämmastikoksiidi ning taastada juba kahjustunud endoteeli.
Tsitrulliin on seega kuldaväärt aine ning arbuusis leidub seda rohkelt. Alles hiljuti ilmus uurimus ka selle kohta, et tsitrulliini sisaldav arbuusimahl aitas pingutusjärgselt edukalt taastada sportlaste südamerütmi ja vähendada lihaspingeid.
Kvaliteetne valk
Ära ei maksa unustada ka arbuusiseemneid. Need sisaldavad rohkelt väärtuslikku valku, aga ka immuunsus-, intelligentsus- ja viljakusmineraalina kuulsat tsinki. Nii et mitte alati ei maksaks seemneid arbuusist eemaldada või seemnetuid arbuuse otsida. Peale suurepärase kiudaine toimivad katkinäritud seemned ka kvaliteetse mineraalide- ja valguallikana.
Hädavajalikud mineraalid ja vitamiinid
Mineraalidest sisaldab arbuus rikkalikult magneesiumit, kaltsiumit, mangaani, kaaliumit, fosforit, tsinki ja seleeni. Just rohke magneesiumi ja kaaliumi olemasolu teevad arbuusist südamesõbraliku vilja. Magneesium aitab südamelihast lõõgastada, toetada ja tervendada, kaalium ja mangaan aga töötavad vererõhu reguleerijate ning vajadusel alandajatena.
Arbuus sisaldab ka rohkelt C-vitamiini ja foolhapet. Teatavasti on C-vitamiinil muu kõrval oluline roll ka kollageeni tootmisel. Tegu on ainega, mis aitab säilitada naha nooruslikku välimust ja lükata edasi kortsude teket. Foolhape aga aitab kaasa põletikuvalmidust signaliseeriva homotsüsteiini langetamisele, vereloomele ja on tuntud anti-aneemilise vitamiinina.
Struktureeritud vesi ja kaalium neerudele
Nähtavasti teavad kõik, et arbuus on suurepärane neerude puhastaja, seda eelkõige rohke kaaliumi ja veesisalduse tõttu. Kaaliumirikas vesi eemaldab edukalt soolaladestusi ja toimib kusihappe kontsentratsiooni madaldajana, mis aitab omakorda ennetada neerukivide teket. Seega on neerud teile arbuusi söömise eest äärmiselt tänulikud ja nendega koos rõõmustab kogu puhastunud keha.
Veresuhkru reguleerija
Arbuusi söömine aitab reguleerida veresuhkru taset, kiirendada ainevahetust ja alandada kaalu. Eelnevast tulenevalt soovitatakse arbuusi ka metaboolsest sündroomist tingitud ülekaalu, tasakaalust väljas vererasvade ning südame-veresoonkonna probleemide korral.
Kuidas arbuusi valida?
Koputa arbuusikoorele: valmis vili annab vastuseks tuhmi heli, pooltoores arbuus kõlab tühjalt. Eelista kollase laiguga arbuusi. Väldi arbuuse, mille koores on lõhed või pehmed laigud. Arbuusi valmimise aeg on augusti lõpp – septembri algus, augusti alguses pole arbuusid niivõrd kasulikud.
Arbuusist saab ka palju maitsvaid jooke ja sööke valmistada ning ühtlasi on ka kasulik kosmeetikavahend näole. Sellest aga juba mõnes teises postituses.
Nii et nautige ja "kasutage" ära arbuusiaega seniks, kuni seda veel jätkub ;)!