Eks see on järjekordne uduleht, mis võtab valikuliselt fakte ja pöörab need enda ideoloogia kasuks. Millised terviseajakirjad ja millised "paljud maailma teadlased"?? Mind ajab täiega närvi selline lahmivate anonüümsete väidete laialipaiskamine. Ma võiksin sama hästi väita, et paljude maailma teadlaste arvates on maakera lapik...
Fakt on see, et maailmas ja ka Eestis kasvab nahavähijuhtumite arv meeletult. Meile räägiti onkoloogias, et just noorte inimeste haigestumine on hüppeliselt kasvanud, mis näitab väga selgelt solaariumite ja soojamaareiside kahjulikku mõju.
Seletan siis need punktid oma nägemust mööda lahti:
1) D-vitamiin. Esiteks ei mökerda ennast praktiliselt mitte keegi nii hoolikalt kokku, et oleks võimalik süntees täielikult blokeerida. Teiseks, nagu nätsumull ütles, ei ole vaja D-vitamiini saamiseks olla päikese käes pikalt, paarikümnest minutist päevas piisab. Miks eestlastel on väga madal D-vitamiini sisaldus veres, peitub hoopis meie geograafilises asukohas. Suvel saab väljas olles tõepoolest D-vitamiini kenasti kätte, aga kevad-sügis-talv on probleemsed. Päike on D-vitamiini parim allikas, mingil määrab saab ka toidust (see on oluline just päikesevaesel ajal), aga arvestades keskmise eestlaste toidulauda, siis kartulist, lihast ja jahukastmest seda väga ei saa küll. Seetõttu on toidulisandite tarbimine igati mõistlik.
2) Vähki tekitavad ained kreemis. Mitte ainult päikesekaitsekreem, vaid praktiliselt kogu laiatarbekosmeetika on kahjulikku jura täis. Mul endal on kogu kosmeetika välja vahetatud öko/pool-öko vastu. Samas on need kahjulikud lisaained ilmselt tunduvalt ohutumad kui UV-kiirgus. Valikute küsimus.
A-vitamiin on suurtes kogustes tõepoolest toksilise toimega. Ja siis? Mitmed ained on. Ma ei leidnud sellest artiklist, kas päikesekaitsekreemides on seda piisav hulk, et mingitki toimet omada.
3) Päikese kätte jäämisega on nii ja naa. Tegelikult sisaldavad kvaliteetsed kreemid nii UVA kui UVB blokaatorit, nii et artikkel valetab konkreetselt näkku. Sellest hoolimata ei ole väga tark mõte end tundide kaupa päikese käes praadida. Näiteks päikesepistet kreemid ju ära ei hoia.
Kokkuvõttes annaksin soovituse: inimesed, olge MÕÕDUKAD. Sellised leheküljed (nagu ka igasugused elustiili/dieedihullud) teevad elu hästi must-valgeks - nende eluviis on õige ja tervislik ning kõik muu tapab või teeb vigaseks. Teine väide on muidugi, et arstid tahavad, et inimesed haiged oleks (pidi palka suurendama vms). Ei taha, ausõna ei taha. Päikesekaitsekreemid ei ole mingi imevahend, mis aitab vähki 100% ennetada ning neil võivad (nt lisaainete tõttu) esineda kõrvaltoimed, aga kindlasti on nendest saadav kasu tunduvalt suurem kui võimalik kahju. Igaüks teeb enda valikud.
Ja muide, nõukogude ajal ei olnud vähki
Kohe tõsiselt. Või noh, tegelikult inimestel ikka oli vähk, aga ega seda neile ometi ei öeldud. Vähidiagnoosiga patsientidele jurati midagi kokku, aga tõtt ei räägitud. Ega sellepärast väiksem suremus ei olnud. Diagnostika ja inimeste teadlikkus olid ka muidugi hoopis kehvemad.