EEVA naistekas

Pühapäev, 01. October 2023

Last updateK, 13 Sept 2023 9am

 • Registreeri
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  * kohustuslikud väljad

5 terviseprobleemi, mida liigne kõhnus põhjustab

Liigne kõhnus

Rasvumine hakkab muutuma tõsiseks probleemiks. Selle tulemusena on meedia täis lugusid, kuidas toituda ja treenida, kaotada kaalu ja vältida terviseprobleeme nagu diabeet, südamehaigused, insult ning vähk.

Kuna ülekaalulisus on nii silmapaistev, siis me jätame tähelepanuta vastupidises olukorras inimesed - alakaalulised. Selle all ei ole mõeldud söömishäiretega ega ebatervislike harjumustega inimesi. Artiklis on juttu hoopis neist, kes ei suuda vaatamata pingutustele kaalus juurde võtta (üldjuhul jääb nende kehamassiindeks alla 18,5). Me võime arvata, et need inimesed on õnnelikud, et ei pea oma kaalunumbrile mõtlema. Reaalsuses on aga ka neil probleeme.

Südamehaigused ja diabeet

Südamehaiguseid ja diabeeti peetakse tavaliselt ülekaaluliste probleemiks, aga ka kõhnad inimesed kannatavad nende all. Väga lihtne on olla ebatervislikult kõhn, sest loomupäraselt kõhnad inimesed arvavad, et nad võivad süüa kiirtoitu ega pea käima trennis.

Pole vahet, millist numbrit kaal näitab, veresuhkur ja kolesterool võivad olla ikkagi tõusuteel. Kõhnad inimesed võivad jätta vahele ka arstivisiite, kuna arvavad end olevat väga heas vormis.

Inimesed, kes on loomupäraselt kõhnad, on seda tänu geenidele. Uuringud on näidanud, et need geenid koguvad rasva keha sisse - rasv koguneb nähtavate kohtade asemel südame või maksa ümber. See võib tähendada sellele inimesele suuremat tõenäosust haigestuda diabeeti.

Nõrgendatud immuunsüsteem

Immuunsüsteem on nagu kaitsja, mis takistab viirustel ja pisikutel organismi sisenemise. Selleks vajab süsteem kütust ning kui alakaaluline inimene ei toitu väga hoolsalt, siis ta võib sellega oma kaitsesüsteemi nõrgestada – see aga suurendab riski haigestuda külmetushaigustesse. Kui sa oled väga kõhn, siis küsi oma arstilt või toitumiseksperdilt erinevaid toidulisandeid, mis aitavad sul püsida tervena aastaringselt.

Aneemia

Paljud alakaalulised inimesed tunnevad ennast pidevalt väsinuna. Energiapuudus ja kurnatus on klassikaline aneemia süptom. Teisteks sümptomiteks on ebaregulaarne südamerütm, õhupuuduse tunne, uimasus ja peavalu. Aneemia on verehaigus, mis on tingitud punaste vereliblede vähesusest, mille ülesanne on hapniku transportimine organitesse. Kui neid vereliblesid on liiga vähe, siis keha ei saa piisavalt kütust. Haiguse põhjustajaks on raua, B-12 ja foolhappe puudus - alakaalulised inimesed peaksid tihti külastama arsti, et olla kindlad oma toitumise õigsuses.

Viljakuse probleemid

Alakaalulisus võib naistel põhjustada probleeme viljakusega. Liiga kõhnadel naistel on menstruaaltsükkel ebaregulaarne või puudub üldse. See ei pruugi olla probleemiks kuniks nad otsustavad lapsi saada. Alakaalulistel naistel pole ainult probleemi rasestumisega, vaid ka raseduse kandmisega. Menstruaaltsükli ebaregulaarsus mõjutab emaka limaskesta, mis lootel pesastuda aitab. Uuringu kohaselt on alakaalulistel naistel esimese trimestri jooksul 72% suurem tõenäosus raseduse katkemiseks.

See probleem puudutab ka mehi - alakaalulistel meestel on 22 korda suurem tõenäosus selliste seksuaalsete probleemide tekkeks nagu erektsioonihäired, valuline vahekord või suutmatus ejakuleerida. Võib esineda isegi seos mehe sprema kvaliteedi ja kehakaalu vahel.

Osteoporoos ja murtud luud

Kuigi paljud meist muretsevad liigse keharasva pärast, on see vajalik keha tervena hoidmiseks. Üheks keharasva ülesandeks on östrogeeni tootmine. Seda seostatakse eelkõige naistega, aga nii mehed kui naised vajavad seda luude tugevdamiseks. Ilma piisava östrogeenita muutuvad luud hapraks ja kipuvad purunema. See probleem ähvardab mõlema sugupoole esindajaid vaatamata vanusele. Alakaalulise inimese puhul võib lihtne kukkumine või õnnetus põhjustada tõsise vigastuse või isegi surma.

Foto: freedigitalphotos.net

Toimetas: Tiiu Maks


Avalda arvamust antud teemal
Arvamuse avaldamiseks logi sisse! Konto puudub? Palun registreeri end.
 • Haldaja: Windway OÜ

EEVA naistekas

EEVA naistekas on veebikeskkond, mis on loodud eelkõige naistele ja siit leiab tasuta turu, sõbraliku õhkkonnaga foorumi, erinevate valdkondade artiklid, intervjuud, blogid, uudised, auhinnamängud, küsitlused ja palju muud huvitavat.

EEVA naistekas ootab Sind alati ja on Sinu jaoks olemas!

Sa oled siin: Esileht Artiklid Tervis & sport 5 terviseprobleemi, mida liigne kõhnus põhjustab