EEVA naistekas

Reede, 29. May 2020

Last updateR, 13 Jul 2018 9pm

 • Registreeri
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  * kohustuslikud väljad

Tere, Külaline
Töö ja karjääriga seotud artiklid ja arvamused.
 • Lehekülg:
 • 1

TEEMA: Kriitika: aus kaaslane või hirmus tülinorija?

Kriitika: aus kaaslane või hirmus tülinorija? 27/01/2008 00:00 #1

 • Eeva
 • POLE LEHEL
 • Artikliarvustused
 • Postitusi: 170

Endassetõmbunud naine

Hiljutisest rahvusvahelisest uuringust selgus, et Eesti inimesed on 30 Euroopa riigi elanike hulgas kõige õnnetumad. Sellises stressirohkes olustikus vajame armastust, toetust ja mõistmist, ent kahjuks tabab meid sagedamini etteheidete jada. Mitte kellegi südamesooviks pole kuulda kriitikat, aga ometi saavad kõik selle osaliseks.

Inimene õpib kogu elu, kuidas teeselda ükskõiksust ja peita kriitikast tulenevat valu maski taha. Agressiivsemal juhul elame end kohe välja: kisendame ning lausume sõnu, mida sageli hiljem kahetseme.  Kuid õhtul meie kindlusesse -koju- jõudes matame pettumuse pisaratena padjasse ja kaotame motivatsiooni. Tegelikult salvab kriitika nii rängalt, on nõnda vastik, südametu ja valulik, et täiskasvanuikka jõudmise ajaks teeme kõik, mida suudame, et kriitikat vältida.

Etteheited ja pidev teiste kallal õiendamine põhjustavad inimeste eemaldumist suhetest, mis võiksid olla imeilusa rõõmu allikaks; see takistab neil ütlemast või tegemast asju, mis tooksid kasu neile endile, kaaslastele ja ühiskonnale. Levinud on ka hirm avaldada arvamust, sest keegi võib öelda: "Ära ole loll!" või "See ei lähe läbi."
Asjalik kriitika võib olla väga hea väljakutse ja edasiviiv jõud enesearenguks. Kui palju suhteid ja perekondi oleks säilinud, kui oleks pakutud abi ja poleks eemale tõmbutud kriitikahirmu tõttu. Kui paljud suurepärased ideed ja leiutised, mis oleksid võinud teha elu paremaks, ei realiseerunud kunagi!

Viis, mis vabastab teid teie enda poolt loodud piiridest ja annab teile võimaluse olla see, kes te tegelikult olete, ei ole seotud ettekäänete otsimise, nutmise ega arvustaja solvamisega.
Vaadake kriitikale otse silma. Ta võib pälvida teie parima liitlase või hirmsaima vaenlase staatuse, sõltuvalt teie valikust. Kuid nagu sa vajad kaarti, et reisida omapäi mõnda võõrasse riiki, tuleb ka siin kasuks paber, kuhu kirjutad üles läbitava teekonna, et jõuda eduni.

Arvesta allikaga
Loodetavasti ei löö sind verest välja võõra põngerja kohatu märkus keset tänavat. Kes ta õige on, et teie üle esmakohtumisel hinnangut anda?
Paraku suudavad vaid vähesed mõista, et ka täiskasvanute maailmas leidub palju selliseid võhiklikke 'lapsi'.  Nad jagavad kriitikat, kuid ei oma selleks mingeid teadmisi.

1. Otsustage ning pange kirja, kui palju kogemusi selles vallas omas inimene, kellelt saabusid kriitikanooled. Juhul kui sinu tarkuse hindajaks polnud ülikooli professor ja  välimuse kommenteerijaks Miss Maailm, peaksid hingama rahulikult. Samuti tuleks arvestada kriitiku põhjustega. Ega asjata pole olemas ütlus "Eestlase parim toit on teine eestlane". Teisteks levinumateks ajenditeks on emotsioonid, mineviku kogemused ja ebaõnnestumised, arusaamiste puudumine, kavatsuste valesti mõistmine, raamides mõtlemine, loogika ja olukorra reaalsus.

Nii kummaline kui see ka on, oleme meile kõige tähtsamate inimeste- lähedaste, perekonna ja kallimate sõprade- juures kõige loomulikumad, ausamad ja vabamad.  Nende arvamus läheb rohkem hinge. Kuid oleks vale arvata, et teismelise muretsev ema keelab hilja õhtul linnas aja veetmise kadedusest. Motiivide hulka kuuluvad armastus, kiindumus teisse või projekti, võltsimatu hoolitsus teiste suhtes; ning ka isekus, armukadedus, hirm, vaenulikkus, solvumine, viha ja arvustaja enda lapsikus.

Tähelepanu täpsusel
Kirjaniku Steven K. Scotti nägemus kriitikast vääriks kuldmedalit. Tema sõnul on igasugused etteheited nagu ämbritäis vett, mille põhjas on natuke liiva ja mõnikord peidus ka üks või kaks kullatera. "Kui keegi arvustab teid, viskab ta selle ämbritäie teile kaela. Nüüd on teie loomulikuks reaktsiooniks üks kolmest: kas kõrvale põigata ja minema joosta, käed tõsta ja alla anda, või vihastada ja vastu hakata."

Juhime tähelepanu sellele, et tegemist on ämbritäie veega, mitte
tsemendiga. Vesi on tõesti mõne hetke näol külm ja ebameeldiv, liivaterad võivad silmasattumisel võtta mõneks ajaks nägemise ja panna pisarad voolama. "Haarake rätik ja kuivatage end ära. Uurige asja põhjalikult, kaaludes kriitika päritolu ja täpsust. Sageli leiate liivast mõne kullatera. Kui olete tõetera leidnud, võite selle varanduseks muuta, kasutades kuuldud fakte, et teha muudatusi oma käitumises, suhtumises või sõnavaras."

2. Arutle, kui õiged olid kriitiku etteheited? Tehke kindlaks vesi (liialdatud, absurdne, tähtsusetu), liiv (kõige häirivam, solvavam) ja kuld (tõeterad, mis aitavad teil tulevikus paremini esineda).

Meeles tasuks pidada ka tuntud Ameerika talk-show saatejuhi, Oprah Winfrey, lauset: "Täiuslikkuse vastu pole diskrimineerimist."

Vastus olgu asjalik
Kurjad ja ülekohtused etteheited tekitavad tahtmist trotslikult vaikida või anda nipsakas vastulöök. Ent sellises olukorras ei maksa käituda lapsena, vaid selgitada rahulikult oma seisukohti.

3. Jälgi, kuidas vastasid ning suhtud kriitikasse. Kas see oli viha, haavumine, häbi, eitus, rünnak, eemaletõmbumine? Või käitusid targalt ning võtsid nõu kuulda, teadvustasid arvustaja motiive ja jagasid mõistlikke selgitusi, mis aitasid tal mõista paremini teid või teie tegevust?

Las nad loobivad oma veeämbreid meie pihta. Astu parem sammuke tagasi, uuri allikat ja selle täpsust, pühi liiv silmist ja otsi üles kullaterad. Ära pea paljuks kritiseerijat tänada - ta on enda teadmata astunud sammu sinu karjääri edendamise suunas. 

Kaisa Tillo

Loe lisa...

04/02/2008 23:15 #2

Mind on igastahes kriitika aidanud. Kõik, mis on minu kohta öeldud, on end õigustanud ja läbi selle olen järeldusen teinud ja end parandada püüdnud.
 • Lehekülg:
 • 1
Lehekülje loomise kiirus: 0.32 sekundit
 • Haldaja: Kaunis OÜ

EEVA naistekas

EEVA naistekas on veebikeskkond, mis on loodud eelkõige naistele ja siit leiab tasuta turu, sõbraliku õhkkonnaga foorumi, erinevate valdkondade artiklid, intervjuud, blogid, uudised, auhinnamängud, küsitlused ja palju muud huvitavat.

EEVA naistekas ootab Sind alati ja on Sinu jaoks olemas!

Sa oled siin: Esileht Foorum