EEVA naistekas

Reede, 29. May 2020

Last updateR, 13 Jul 2018 9pm

 • Registreeri
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  * kohustuslikud väljad

Tere, Külaline
Töö ja karjääriga seotud artiklid ja arvamused.
 • Lehekülg:
 • 1

TEEMA: Naised äris

Naised äris 21/11/2007 00:00 #1

 • Eeva
 • POLE LEHEL
 • Artikliarvustused
 • Postitusi: 170

Tiina MõisAmeerika kõigi aegade parimate filmide hulka kuuluv "Tuulest viidud" ei käsitle ainult põikpäise Scarlett O'Hara armusuhet, vaid ka tema tolle aja naise kohta tavapäratult head ärivaistu. Arvamus, et õrnem sugupool ja äri ei käi kokku, oli 19. sajandil ilmselge. Meie oma Eesti 21. sajandi Scarlettid Tiina Mõis, Gerda Omeljantšuk ja Maire Milder lükkavad selle arvamuse ümber, olles eeskujuks paljudele ärimeestele.

Tiina Mõis - lihtne naine, kes muutis kümne aastaga kroonid miljoniteks
Juba mitmendat aastat Eesti rikkaimaks naiseks kuulutatud Tiina Mõisa vara väärtust hinnatakse umbkaudu 135 miljonile Eesti kroonile. Tema tee jõukuseni sai alguse 1992. aastal, mil ta vastloodud Hansapanka tööle asus. "Minul kui pearaamatupidajal lasus kohustus ja vastutus, et kogu panga tegevus oleks arvestusega kaetud. Juhatuselt tuli kogu aeg uusi äriideid ja mõtteid ning pank arenes kohutava kiirusega. Pidin panga arenguga kogu aeg kursis olema, kontrollima ja teadma, mida teeme ja millised on plaanid," rääkis Tiina Hansapanga algusaastatest.
Ärivaistuga naine kasutas alati võimalust, kui Hansapank aktsiaid oma töötajail osta lubas. Esimesel korral kulus aktsiatele 700 krooni. Tasapisi suurenes tema valduses olevate aktsiate hulk seitsmelt 761 000-ni. Tiina uskus Hansapanga edusse eelkõige sellepärast, et kui teised asutajaliikmed 1998-99 pangast lahkusid, siis tema jäi ainsana nõukogu liikmeks. "Hoidsin nii-öelda kätt pulsil," lausus Mõis. Kõigest kaks aastat tagasi tegi ärinaine ajaloolise tehingu- ta loovutas oma aktsiad ning teenis sellega ka ise kopsaka summa. Hansapangast rääkides oli ta ilme heldinud, nukker, aga ka pisut õnnelik: "Kõik etapid on läbitud, olin seal pearaamatupidaja, divisjoni direktor, juhatuse ja nõukogu liige... Ja nüüd on kõik. Nii lihtne see ongi."

Eesti rikaste TOP 100 üldarvestuses 45. platseeruv ärinaine on enda kohta öelnud, et ta on väike kulutaja. Tema tarbib luksust mõistlikkuse piires, ülikalli ja toretseva asemel on Tiina märksõnadeks kindel, usaldusväärne kvaliteet ja konservatiivne stiil. Kui proua Mõis ise on kui tagasihoidlikkuse etalon, siis oma lähedaste arvelt ta kokku ei hoia. Pirita jõe ürgorusse asuvasse koju soetatud suursugune kodukino ning videoprojektor olevat olnud tema abikaasa Mart Kutsari unistus.
Intervjuudes on Tiina Mõis korduvalt rõhutanud, et ta peab väga tähtsaks kokkuhoidvat perekonda ja kodusoojust. Tema kallimad, abielust Jüri Mõisaga sündinud tütred Martina ja Kristina, õpivad mõlemad mainekates Ameerika ülikoolides. "Olen tuttavatele öelnud, et mul on kolm elutööd – minu kaks tütart ja Hansapank. Tütred on juba suured, mehelemineku eas. Kuid esimesena panin mehele Hansapanga, kuigi olin mõelnud, et pank jääb minuga kauaks ja on pensionipäevadel toeks."
Praegu naudib Tiina iseendale elamist. Nüüd leiab naine veidi aega ka puhkuseks, ametlikes paberites märgib ta töökohaks oma investeerimisfirma AS Genteel. Lisaks on Tiina Mõis laevafirma Baltic Scandinavian Lines'i valdusfirma Pakri Marine Investments osanik. Tiina osaleb aktiivselt ka Eesti erahariduses, kuuludes koos Hannes Tamjärvega Rocca al Mare kooli omanikeringi.
Tallinna Tehnikaülikoolis õppinud naine soovitaks noortele, kellel on haridustee valik veel ees, palju õppida. "Lõpuks sõltub paljugi sellest, missuguseid otsustushetki elu kellelegi ette söödab," leiab Tiina.

Töökas restoraniomanik Gerda Omeljantšuk usub tiimitöösse
Vene ja Ukraina päritolu kaunitar Gerda Omeljantšuk eelistab vaatamata kiirele päevaplaanile iga viimset tegevust ise korraldada. Kuid keegi ei saa seda talle pahaks panna- juhtimine on selle eduka naise loomuses. Zebra Café, ilusalongi ja sushibaari Silk osanik usub, et "Kui kõik ise teed, siis on kindel, et see saab tehtud täpselt oma maitse järgi." Värske kauba vaatab Gerda alati isiklikult üle. "Tuunikala või mõõkkala – arvatakse, et keegi nagunii ei saa aru! Minu jaoks on kaup alati number üks."

Gerda on käinud eesti lasteaias ja vene keskkoolis, õppinud vaheldumisi poole aasta kaupa Tallinna Tehnikaülikoolis majandust ja Floridas toitlustusjuhtimist. Mängleva kerglusega kirjeldas Gerda oma elustiili, mil sügissemestreid veedeti Floridas õppides ja praktikaid läbi tehes, siis tuldi  tagasi Eestisse ja tehti poole aastaga TTÜ-s kogu aastase õppekava ära. Kõik sellepärast, et mitte oma grupist maha jääda.
Uskumatu naine ei näe takistust üheski ametis ega töös. Karjääri algusaastatel ei võtnud neiu kordagi puhkust ja tööpäevad veeresid hilisöösse. Ta tormas ringi plätudes ja T-särgis, sest muu oli tähtsam. Vahel töötas ta kolm päeva kokkadega köögis, et mõista, mida menüüs muuta ja parandada.
Personaliga tuleb Gerdal tegelda sama palju kui finantsküsimustega. "Tiim otsustab kõik. Ainult heas koostöös saab võimatu teoks," sõnab ta. Hea kontakt tagab, et inimesed usaldavad juhti ja majas pole vargusi. Kui ta esimese restoraniga alustas, püüdsid nii mõnedki temast vanemad töötajad noort naisülemust murda või temaga manipuleerida. “Alguses olin ma väga karm ja konkreetne, praeguseks on meil reeglid juba nii paigas, et saab ainult armastusega,” ütleb Gerda. Isegi puhkus tähendab tema jaoks enamasti juurdeõppimist või koolitusi jaapanlastest sushimeistrite juures üle Euroopa.
Tema töötajate vanus kõigub 22aastasest ettekandjast 60ndates raamatupidajani. “Alati on vaja vaadata, mis inimesega on tegu ja temaga vastavalt suhelda,” räägib naine.

“Ma võtan oma tööd väga emotsionaalselt,” ütleb Gerda, kelle sõnul on tema eduka karjääri saladuseks, lisaks kohusetundele ja energilisusele, ehk naiselikult kapriisne suhtumine sõnasse “ei”. “Tänu sellele olen tulnud välja paljudest rasketest olukordadest ja saanud ilmvõimatuna näivad asjad õigeks ajaks tehtud.”

Maire Milder arvab, et alati tasub püüelda enamat
"Mairele meeldib asjadesse süveneda ja kaasa mõelda. Ta on väga innovaatiline, loominguline ja loov, genereerides ise uusi lahendusi ning oodates avarat mõtlemist ka teistelt," kirjeldab Anu-Mall Naarits oma kolleegi Maire Milderit. Maire elukutset ihaldaksid kõik stiilsed, moest huvituvad ja riske jahtivad naisolevused. Tema juhib rõivabrändide Mosaic, Ivo Nikkolo, Baltman ja Monton jaearendusi ning turundust Baltimaades, Poolas, Tšehhis, Ukrainas ja Venemaal.
Lugu, kuidas Maire Milder oma praegusele töökohale sattus, on küllaltki ebatavaline. Nimelt jäi Maire kord õhtusöögilauas kuulama Baltika peadirektorist ja juhatuse esimehest abikaasat Meelist ja tema töökaaslase vestlust, kes püüdsid tulutult keerulist probleemi lahendada. "Kuulasin ja kuulasin seda, ning aeg-ajalt ma ei suuda vait olla, kui ma peaksin vait olema," meenutas naine. "Ütlesin, et sellel asjal on selge lahendus!" Mõlemad mehed olevad talle üllatunult otsa vaatama jäänud ja küsinud, et mis lahendusest ta räägib? Toona Briti kaubamaja NEXT juhtinud Maire vastanud, et vaatamata sellele, et ta täpset vastust veel ei tea, on sellel asjal lahendus! Kui Meelis pärast reisi nädalavahetusel uuesti koju saabus, ulatas naine talle paberi oma ideedega. "Esmaspäeval tehtigi ettepanek tööle asuda," naerab Maire. Kuid ta rõhutab, et ta ei läinud tööle, kui Meelise abikaasa, vaid kui inimene, kellel on idee ja soov midagi ära teha. "See oli suur julgus – hakata juhtima Baltika jaemüügikontseptsiooni!"
Maire MilderVõrdlemisi hulljulge oli ka võtta õmblusfirma Baltika tegevdirektori vastutusrikkale kohale tööle neljandat kuud raseda Maire. Niigi elurõõmus Maire tundis end raseduse ajal kahe võrra energilisena ja käis tööl kuni sünnituseni, lõpupoole küll poole kohaga. Tagasi tööle läks naine kolmekuise Maria-Johanna kõrvalt. Siis palgatud lapsehoidjast sai peaaegu et pereliige, keda Maire koduhaldjaks kutsus. Mõtiskledes selle üle, kas oleks võinud lapsega kauem kodus olla, arvab Maire, et nende jaoks oli tegemist mõistliku lahendusega - lapsel oli armastav ja professionaalne hoidja, ema ise pühendus koju jõudes ja lapsega koos olles täielikult. Maire ei usu, et tal oleks jäänud lapsele andmata midagi väga tähtsat.

Enne Baltikasse tööle minekut oli Mairel ette näidata karjäär kooliõpetajana, lipsuvabrikandi ja kaubamaja direktorina. Pedagoogikarjäär jäi küll lühikeseks, aga kolm aastat Valga algkoolis oli tore aeg, kust ta sai muu hulgas ka oma esimesed meenutamist väärivad juhikogemused.
Maire oli õpetaja, kes ei sallinud, kui lapsed tuimalt raamatust lehekülgi pähe tuupisid. See, et laps oma peaga mõtleks ja seoseid oskaks leida, oli tolle aja kohta üsna uudne lähenemine. Nagu koolis lastelt, nõuab ta tööl kolleegidelt oskust näha maailma oma ala piiridest avaramalt ja mõista tervikut, oskust iseseisvalt ja loovalt mõtelda.

Täna arvab Maire, et Meelis usaldas teda, kuna ta teadis, et naine talub alustamisega kaasnevat suurt pinget ja suudab tiimi innustada. Lõbus, meeldivalt energiline ja elegantne divisjonijuht usub, et kunagi ei tohi olla rahul sellega, mis on, alati tuleb end sundida edasi minema ja uusi lahendusi otsima. "Ma ei karda kanda koormat ja muudatusi. Pigem väsin rutiinides, seisvas ebamäärases olekus."

Tippjuhid annavad nõu ...
"Me ei saa kunagi tagantjärele oletusi teha. Oleme seisnud teeristidel ja valinud ühe haru, ja hiljem ei saa spekuleerida, et mis saanuks siis, kui oleksime valinud teise haru. See pole oluline." -Tiina Mõis

"Julgeme rääkida üksteisega asju selgeks, nii tööl kui ka kodus. Me ei jäta konflikte õhku. Kui me hakkaks neid tööl lahti mängima, oleks see nii töökaaslastele kui ka firmale väga valus ja see ei toimiks. Tolerantsus on hästi, hästi oluline." - Maire Milder suhetest

"Sa pead täpselt tajuma, mida sinu personal tunneb, mida ta vajab, mis meeldib ja mis mitte." - Gerda Omeljantšuk

"Keskkonna muutus annab kuidagi teistsuguse olemise ja teistsuguse energia. Tuled tagasi ja sul on patareid jälle täis laetud, saad jälle alustada." - Maire Milder

"Poliitikas on vaja teist tüüpi inimesi, laveerijaid, seletajaid. Seal liiguvad asjad aeglaselt, kõigiga tuleb läbi rääkida ja oodata. Äriühingus leitakse hea idee ja seejärel tehakse see teoks. Aga poliitikas nii ei käi. Seal on kõik vaevaline. Ka väga head ideed peavad ühiskonnas küpsema, enne kui neid teoks teha saab." - Tiina Mõis
 
"Sa pead aru saama, et teine inimene vajab õhku enda ümber. Sa ei saa teda enda omaks pidada. See on üks kõige suurem viga, mida elus teha. Pigem pead sa välja teenima, et ta on koos sinuga." - Maire Milder armastusest ja suhetest

"Naised teevad rutiinset tööd, sest mehed pole selleks tihti valmis. Hansapangas veendusin, et targal ja tublil naisel on raskem karjääri teha kui mehel. Mehed on ambitsioonikamad ja tahavad välja paista. " - Tiina Mõis

"Tiim otsustab kõik. Ainult heas koostöös saab võimatu teoks." - Gerda Omeljantšuk

Fotod: Postimees/Scanpix

Kaisa Tillo

Loe lisa...

09/12/2007 02:34 #2

 • Anette20
 • POLE LEHEL
 • Vaatleja
 • Postitusi: 18
sellele võiks järg tulla, sest neid edukaid naisi ju päris palju
 • Lehekülg:
 • 1
Lehekülje loomise kiirus: 0.29 sekundit
 • Haldaja: Kaunis OÜ

EEVA naistekas

EEVA naistekas on veebikeskkond, mis on loodud eelkõige naistele ja siit leiab tasuta turu, sõbraliku õhkkonnaga foorumi, erinevate valdkondade artiklid, intervjuud, blogid, uudised, auhinnamängud, küsitlused ja palju muud huvitavat.

EEVA naistekas ootab Sind alati ja on Sinu jaoks olemas!

Sa oled siin: Esileht Foorum