EEVA naistekas

Pühapäev, 17. January 2021

Last updateR, 13 Jul 2018 9pm

 • Registreeri
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  * kohustuslikud väljad

Blogid

Tere tulemast EEVA blogikeskkonda! Siin saad lugeda ja jälgida eevakate huvitavaid blogisid erinevatest valdkondadest. Blogide jälgimine on väga lihtne, kliki soovitud blogi juures lingile "Jälgi antud blogi" ja me saadame sulle alati kirja, kui blogisse uus postitus laekub. Kui soovid samuti EEVA blogikeskkonnas blogima hakata, siis võta meiega ühendust. Tule jälgima ja ka ise blogima!

Vaata kindlasti ka teisi suurepäraste blogide kataloogi, kuhu oleme sinu jaoks kokku kogunud lugemisväärt blogid.

 • Esileht
  Esileht Kuvatakse kõik blogipostitused.
 • Blogid
  Blogid Kuvatakse kõik blogid.
 • Sildid
  Sildid Kuvatakse kõik sildid.
 • Blogijad
  Blogijad Kuvatakse kõik blogijad.

Lihavõttepühad, ülestõusmispühad, kevadpühad, munadepühad, kiigepühad

Postitas blogisse: Crankyblog
 • Fondi suurus: Suurem Väiksem
 • 28 kommentaari

Jube homme ongi Suur Reede. Ning see järel tuleb laste lemmik aeg, munade värvimise aeg. Meie neiu kaks lemmik püha ongi jõulud ja lihavõtted:) 

Meie peres on ka kombeks saanud peale munade värvimise ka munade peitmine. Kes siis ei tahaks oma lapsele rõõmu teha ning mis teeks rohkem rõõmu lastele, kui šokolaadi munade otsimine ja söömine.

 

All järgnevalt saab lugeda veel huvitavaid kombeid lihavõttete ajal, mida vanasti tehti. Ehk leiate ka teie, miskit uut pühade kommet, mida iga aasta koos perega teha.

 

Lihavõttepühad on liikuvad pühad. Lihavõttepühade algusaeg sõltub, millal on esimene täiskuuga pühapäev pärast kevadist pööripäeva. Kevadine pööripäev on 20. või 21. märtsil. Esimene täiskuuga pühapäev on Jeesuse ülestõusmispüha. Jeesuse kohta saab lugeda Piiblist. Esimesele pühale järgneb teine ülestõusmispüha. Ülestõusmispühadel lõppeb paastuaeg. Paastuajal inimesed ei söönud lihatooteid, piimatooteid ega mune. Inimesed lasid siis oma kehal toidust puhata. Paastuaeg algas tuhkapäeval. Tuhkapäev on 40 päeva enne lihavõttepühi. Lihavõttepühadel söövad inimesed muna, kohupiima ja pashat. 

 

Pasha on kohupiimast tehtud magustoit. Pärast pikka paastu võib jälle liha süüa. Lihavõttepühade ajal on kombeks kaunistada tube. Inimesed toovad õuest pajuurbadega oksi. Nad panevad oksad vaasi. Kaks nädalat enne lihavõttepühi võib kaussi külvata muruseemet. Lihavõttepühadeks tärkab sellest ilus muru. Kaks nädalat enne lihavõttepühi võib panna vaasi raagus oksi. Lihavõttepühadeks tulevad okstele lehed. Tube saab kaunistada veel värvitud munadega. Munadele võib teha okstest ja samblast pesa või panna neid ilusasse kaussi.

Tänapäeval on kombeks saata üksteisele lihavõttekaarte. Kaarte saab ise teha või osta poest.

 

Lihavõttemunad

Lihavõttepühade kõige levinum komme on munade värvimine, kinkimine ja söömine.  Munade värvimiseks on mitmeid võimalusi. Kõige populaarsemad on ühevärvilised munad. Väga vana komme on värvida mune erinevate taimedega. Seda teevad inimesed ka tänapäeval. Kui mune keeta koos sibulakoortega, siis saab pruuni või tumekollast värvi munad. Kui mune keeta koos kaselehtedega, siis saab helekollast värvi munad. Mustri saamiseks võib muna keeta riide sees. Riidetüki peale tuleb panna muna, sibulakoored, tangu või riisi. Seejärel tuleb riidetükk muna ümber kinni siduda. Muna peale võib ise joonistada mustri või pildi. Osad inimesed kirjutavad munade peale nime. Mitmevärviliste munade tegemine on uuem komme. Inimesed kasutavad selleks vesivärve või munalakki. Munadele võib kleepida ka pilte ja sulgi. Värvitud mune on kombeks kinkida oma sõpradele.

Veel üheks vanaks kombeks on  värviliste munade koksimine. See komme on populaarne ka tänapäeval. Tavaliselt inimesed koksivad muna terava otsaga. Kelle muna katki läheb, see on kaotaja. Terveks jäänud muna tuleb anda võitjale.

Mõned inimesed veeretavad mune mäest alla või mööda puust munarenni. Alla veerenud muna jääb paigale. Kui järgmise veeretaja muna puudutab seda muna, siis saab see veeretaja mõlemad munad endale.

Vanasti tegid inimesed munadega mitmeid vempe.

Noormehed käisid talust talusse värvilisi mune otsimas. Kui pererahvale munaotsija ei meeldinud, siis andis pererahvas talle tooreid mune. Toores muna läks koksimisel kergelt katki ja käed said munaga kokku.

Mõned inimesed valmistasid puust muna. Nad värvisid muna ära, et teised aru ei saaks. Puust munaga sai võita munade koksimisel. Teiste munad läksid alati katki. 

 

Lihavõttejänes

Lihavõttepühade ajal liiguvad ringi lihavõttejänesed. See komme on tulnud Saksamaalt. Lihavõttejänes peidab öösel aeda värvilisi mune. Kui aeda ei ole, siis peidab jänes munad tuppa või rõdule. Tänapäeval peidavad jänesed ka šokolaadi-mune.

 

Tegevused (nõidumine) lihavõttepühade ajal

Lihavõttepühade tegevustel oli vanasti kindel tähendus. Inimesed uskusid, et teatud tegevustega saab nõiduda head õnne. Näiteks enne päikesetõusu tuli silmi pesta. Selle tegevusega lootsid inimesed, et nad on siis alati virgad ja terved.

Lihavõttepühadel ei tohtinud naised esimesena külla minna. Inimesed arvasid, et see toob perele õnnetust. Sel päeval ei tohtinud lapsed külas käia.  Pühade ajal ei tohtinud veel tube koristada ja põrandaid pühkida.

Vanasti oli lihavõttepüha kiikumise püha. Lõuna-Eestis algas lihavõttepühadel kiikumisaeg. Inimesed arvasid, et kiikumisel on nõiduslik mõju. Kiikumise ajal oli kombeks laulda. Inimesed uskusid, et kiikumise ja laulmisega saab nõiduda endale tervist ja õnne. Vanasti oli kiikumisajal kindel algus ja lõpp. Kiikumisaeg lõppes lauritsapäeval. Lauritsapäev on 10. augustil. 

Crankyblog - blogi mis kirjutab kõigest. Lastest (koolieelik ja beebi), elust Soomes, Ebayst, toodetest, fotoblogi jne. Leidub ka ilunippe, DIY õpetusi, ning veel palju uut ja huvitavat.

Kommentaarid (28)

Load Previous Comments
 • Zeeshan Ali

  Health fitness points also propose that vices need to be stopped. Smoking predisposes that you vascular conditions like arteriosclerosis in addition to heart disorders. Alcohol consumption does not need to be taken out but need to be limited to help 30 jiggers daily only. Alcohol however has health advantages such seeing that vasodilation. These are just some of what Health fitness points recommend For more information on click here: http://www.healthcareaffect.us

  Just about everyone has heard the particular argument regarding spending a lot more now about quality to save lots of money afterwards. But think about the influence your purchase has on the planet, shouldn't shopping ethically engage in the debate too? For more information on click here: http://www.eventsshopping.us

  There are actually all documents and forms and sizes of fashion blogs being the internet is heaped with them. It can go over the main advantage of wearing thin jeans finished boyfriend a pair of jeans or the simplest way pink takes site of charcoal plus the whole set of extras. Whenever you go over the internet, you could get your fill of this latest in fashion trends with the aid of fashion blogs. For more information on click here: http://www.serviceadvisories.com

 • Zeeshan Ali

  Health fitness recommendations also suggest vices really should be stopped. Smoking predisposes want you to vascular conditions just like arteriosclerosis plus heart health conditions. Alcohol consumption needn't be wiped out but really should be limited so that you can 30 jiggers on a daily basis only. Alcohol continue to has rewards such when vasodilation. These are are just some of what Health fitness recommendations recommend For more information on click here: http://www.healthifitness.us

  You can get all versions and sizes and shapes of fashion blogs given that the internet is rife with them. It can consider the benefit of wearing skinny jeans throughout boyfriend tight pants or skirts or the correct way pink takes spot of black colored plus the extras. Whilst you go web based, you get your fill belonging to the latest popular trends using fashion blogs. For more information on click here: http://www.globenewscenter.us

  You will discover all types and designs of fashion blogs since the internet is filled with them. It can discuss the benefit of wearing thin jeans more than boyfriend denim jeans or exactly how pink takes the area of dark plus all of the extras. While you go on the internet, you can get your fill from the latest popular trends by way of fashion blogs. For more information on click here: http://www.fashionlabel.us

 • Zeeshan Ali

  One can find all methods and figures of fashion blogs when the internet is complete with them. It can focus on the advantage of wearing slender jeans about boyfriend pants or the way in which pink takes the location of ebony plus most of the extras. As you may go on line, you will receive your fill within the latest in fashion trends by fashion blogs. For more information on click here: http://www.theworldnews.us

  I know that you read the trend these... Commercial Loan Financing should be considered in just about any trade for some kind of commercial premises. Speak with each of your Business Finance Broker if you end up ready to get a Commercial The property market opportunity. For more information on click here: http://www.mybusinessmanager.us

  The laws associated with nature are simply as these people treat each and every specie (and not just man) along with equality. Inside a jungle, each and every specie will get its because of share associated with food, air as well as water that enable these phones live the dignified life without having to be dependent on every other creation. Character makes absolutely no distinction in between one specie, and also the other because all species would be the children from the same Lord. For more information on click here: http://www.equallaw.us

 • Zeeshan Ali

  Health fitness hints also counsel that vices has to be stopped. Smoking predisposes to vascular conditions which include arteriosclerosis together with heart medical conditions. Alcohol consumption should not be taken off but has to be limited that will 30 jiggers each and every day only. Alcohol also has health and fitness benefits such mainly because vasodilation. These are just some of what Health fitness hints recommend For more information on click here: http://www.healthandfoodideas.com

  Almost certainly you be aware of the trend listed here... Commercial Property finance loan Financing work extremely well in essentially any field for any specific commercial asset. Speak with the Business Finance Broker if you find yourself ready to purchase a Commercial Housing opportunity. For more information on click here: http://www.aboutfinancenews.com

  The truth is that I will sit right here today as well as write what you need to be searching for in business trends after which a 12 months from right now, write exactly the same sort associated with article along with different tips to keep close track of as business as well as society develop. For more information on click here: http://www.expertsbusinessadvice.com

 • Zeeshan Ali

  You'll discover all sorts and patterns of fashion blogs for the reason that internet is rich in them. It can look at the main benefit of wearing skeletal jeans in excess of boyfriend trousers or the way pink takes the site of black color plus each of the extras. Since you go on the net, you could possibly get your fill on the latest in fashion trends by using fashion blogs. For more information on click here: http://www.latestfashiontrends.us

  The reality is that I am able to sit in this article today in addition to write what you long for to be in search of in business trends then a season from at this point, write identical sort connected with article having different suggestions for be mindful of as business in addition to society advance. For more information on click here: http://www.onlineservicecentre.com

  Most of us have heard the actual argument with regard to spending much more now upon quality in order to save money later on. But how about the effect your purchase is wearing the globe, shouldn't shopping ethically participate the dialogue too? For more information on click here: http://www.shoppingworld.us

 • Zeeshan Ali

  Travel will give you something to count on... to organize... to review for... and later to share. You will bring home experiences. Life might get somewhat monotonous when you let the item, particularly when you finally retire whilst your work lifetime ends. Anticipation might be priced at at least approximately the excursion itself along with the memories of which follow this trip. For more information on click here: http://www.topstoriesus.us

  Health fitness strategies also recommend that vices should really be stopped. Smoking predisposes you to vascular conditions which includes arteriosclerosis and even heart problems. Alcohol consumption don't have to be done away with but should really be limited to help you 30 jiggers 24 hours only. Alcohol always has what are the benefits such simply because vasodilation. These are are just some of what Health fitness strategies recommend For more information on click here: http://www.healthafitness.us

  Will you be thinking in relation to remodeling ones home? Remember you might achieve ones goal with not a giant purchase. Small upgrades introduced in every room, including the outer entrance can make each of the difference. For more information on click here: http://www.loxuryhome.us

 • Zeeshan Ali

  Travel provides you with something to anticipate... to get ready for... to research for... and later to talk about. You brings home tales. Life could possibly get somewhat monotonous should you let this, particularly once you retire as well as your work existence ends. Anticipation may be worth at least around the journey itself and also the memories which follow the actual trip. For more information on click here: http://www.travelandadventure.us

  Health fitness tips and hints also suggest that vices could be stopped. Smoking predisposes people to vascular conditions along the lines of arteriosclerosis not to mention heart sicknesses. Alcohol consumption does not have to be got rid of but could be limited towards 30 jiggers a full day only. Alcohol even so has health rewards such for the reason that vasodilation. These are just some of what Health fitness tips and hints recommend For more information on click here: http://www.healthfitnesstogether.com

  Seen you are aware of the trend in this case... Commercial Home owner loan Financing are available in very nearly any market place for any variety of commercial building. Speak utilizing your Business Finance Broker remember when you are ready to invest in a Commercial Realty opportunity. For more information on click here: http://www.bestfinanceideas.com

 • Zeeshan Ali

  More than likely you understand the trend below... Commercial Home finance loan Financing works extremely well in nearly any sector for just about any commercial residence. Speak using your Business Finance Broker when you find yourself ready to get a Commercial Real estate property opportunity. For more information on click here: http://www.businessplanning.us

  You will find all forms and shapes of fashion blogs as the internet is full of them. It can talk about the advantage of wearing skinny jeans over boyfriend jeans or how pink takes the place of black plus all the extras. As you go online, you will get your fill of the latest in fashion trends via fashion blogs. For more information on click here: http://www.latestfashionz.us

  Real estate individuals live plus die by way of their capability add cost. With virtually no added cost, there will be no sales. This very well with every business, but why is real estate this sort of great business including a great choice, is the sheer numbers of ways it's fine to use value and cash in on big sales. For more information on click here: http://www.friendlyrealestate.us

 • Zeeshan Ali

  Have you been thinking about remodeling your home? Keep in mind that you can often achieve your goal without a giant expense. Small improvements introduced in almost every room, including the exterior of the house can make all the difference. For more information on click here: http://www.homesrenovation.us

  Real estate option traders live together with die by just their capacity add valuation. With hardly any added valuation, there happen to be no proceeds. This well said with all business, but what makes real estate an extremely great business in addition to a great financial commitment, is numerous ways it is possible to value and profit from big proceeds. For more information on click here: http://www.newservicespoints.com

 • Zeeshan Ali

  We have all heard the argument for spending more now on quality to save money later. But what about the impact your purchase has on the world, shouldn't shopping ethically be part of the discussion too? For more information on click here: http://www.myshoppingideas.us

  Real estate businesses live not to mention die from their capability to add benefits. With certainly no added benefits, there are actually no business earnings. This for sure with any sort of business, but what makes real estate this great business and then a great funding, is the sheer number of ways you'll be able to value and take advantage of big business earnings. For more information on click here: http://www.generalspot.us

Jäta oma kommentaar

0
 • Haldaja: Kaunis OÜ

EEVA naistekas

EEVA naistekas on veebikeskkond, mis on loodud eelkõige naistele ja siit leiab tasuta turu, sõbraliku õhkkonnaga foorumi, erinevate valdkondade artiklid, intervjuud, blogid, uudised, auhinnamängud, küsitlused ja palju muud huvitavat.

EEVA naistekas ootab Sind alati ja on Sinu jaoks olemas!

Sa oled siin: Esileht Blogid Kerli Lihavõttepühad, ülestõusmispühad, kevadpühad, munadepühad, kiigepühad