EEVA naistekas

Reede, 29. March 2024

Last updateK, 13 Sept 2023 9am

  • Registreeri
    *
    *
    *
    *
    *
    *
    *

    * kohustuslikud väljad

73 sekundit kuulsust

Kosmosesüstiku start

Christa McAuliffe - 73 sekundit täitunud unistust
Selle aasta septembri alguses oleks pidanud Christa McAuliffe - esimene õpetaja, kes valiti NASA poolt välja osalemaks kosmoselennul - saama 59 aastaseks. Kuid saatus mängis kaardid kätte teisiti ning 1986. aasta jaanuaris startinud kosmosesüstik Challenger sihtpunkti ei jõudnudki. See plahvatas mõni hetk peale õhku tõusmist miljonite inimeste silme all.

Ettevalmistused saatuslikuks kosmoselennuks, mis leidis aset 28. jaanuaril, toimusid pikemalt, kuid McAuliffe liideti Challengeri programmiga napp aasta enne missiooni toimumist.

Valik, mis osutus saatuslikuks
Ta valiti välja rohkem kui 11 000 Ameerika Ühendriikide pedagoogi ja tavakodaniku seast, kes kõik ihkasid olla see esimene õnnelik, kellel avaneb võimalus avakosmosest koolitundi läbi viia. Nüüd, viimased 21 aastat, pole enam keegi seda õnnelikuks võimaluseks pidanud.

Christa McAuliffe oli kosmosehuviline juba varases nooruses. Hakanud õpetajaametit pidama NASA kolmanda ja senini kõige tulemuslikuma kosmoselennuprogrammi „Apollo“ ajal, kirjutas ta Challengeri astronaudiks saamise avaldusse põhjenduse, et olles pidevalt kõrvalt jälginud kosmoseajastu sündi, sooviks ta selles protsessis lõpuks ise osaleda. „Apollo“ lennutas maailmaruumi Neil Armstrongi, kes 1969. aastal esimese inimesena kuu pinnale astus.

15 aastat erinevates USA koolides peamiselt Ameerika ajalugu, sotsioloogiat ja majandust õpetanud naine kaasati lennu ettevalmistusprotsessi koos teise õpetaja Barbara Morganiga, kes oleks saanud Challengeri pardale astuda juhul, kui McAuliffe`iga enne missiooni midagi juhtunud oleks.

Otse loomulikult sattus abielus ja kahe tollal alaealise lapse ema McAuliffe kohe avalikkuse kõrgendatud tähelepanu alla. Meedia hakkas teda silmapilkselt armastama ning see oligi NASA eesmärk- tõsta tavakodaniku kaasamise läbi inimeste huvi maailmaruumi ja teaduse vastu. Tagant järele on spetsialistid leidnud, et just McAuliffe promomise tõttu enne kosmoselennu toimumist pöörati ka hiljem katastroofile erakordselt suurt tähelepanu.

Legend, mis elab edasi
Challengeri startimist varjutasid mitmed probleemid. Õhkutõusu kuupäev venis erakordselt külma ilma ning tehniliste rikete tõttu kuus päeva hilisemaks ning see tekitas lisapingeid kõigile programmis osalejatele.

Olgu Challengeri plahvatuse lõplik põhjus milline tahes, kuid fakt on see, et McAuliffe sai koos kuue teise astronaudiga oma elu suurimast unistusest läbi teha vaid 73 sekundit- täpselt nii palju kulus aega stardist hetkeni, mil kosmosesüstik tuhandete pealtvaatajate ning miljonite televaatajate silme all tükkideks lendas.

Katastroof ei vapustanud ainult Ameerikat vaid tervet maailma. Mälestus McAuliffe`ist elab tänaseni, tema nime kannavad planetaarium, kosmoseõppekeskus, tänav Lõuna-Californias, asteroid ning kuul asuv meteoriidikraater.

Tema ema käis veel pikki aastaid pärast tütre surma koolilastele Challengerist rääkimas, naisest on kirjutatud mitmeid raamatuid ja vändatud dokumentaalfilme. Christa poeg Scott, kes katastroofi ajal oli üheksa aastane, töötab täna multimeediaspetsialistina ning temast kolm aastat noorem õde Caroline astus ema jälgedes ning teenib leiba pedagoogina.

Dublandi tähelend
Kuid mis sai Barbara Morganist, kes McAuliffe`i dublandina Challengeri pardalt maha jäi ning katastroofi NASA keskuses oma silmaga pealt nägi? Ta käis aastaid Ameerika koolides rääkimas õpilastele kosmoselendudest ja võttis sellega enda õlule töö, mida McAuliffe kosmosest tagasi jõudes oleks pidanud tegema hakkama.

Olles näinud pealt oma meeskonna hukkumist, kellega koos aastapäevad lennuks treeniti, ei kohkunud Morgan tagasi ja otsustas kosmoses ikkagi ära käia. Ta tegi läbi põhjaliku astronaudikoolituse kuid saatus ei soosinud tema ettevõtmist ja NASA tühistas mitmed kosmoseprogrammid tehniliste probleemide tõttu.

Morgani unistus täitus selle aasta suvel, kui süstik Endeavour startis Kennedy kosmosekeskusest Rahvusvahelise Kosmosejaama suunas, kuhu hoolimata süstiku kerekahjustusest ka õnnelikult kohale jõuti.

Mõlema naise, nii McAuliffe`i kui Morgani unistus osalemisest kosmoseprogrammis täitus, kuid McAuliffe oma jäi tunduvalt lühemaks ja maksis elu hinna.

Sirle Laane


Avalda arvamust antud teemal
Arvamuse avaldamiseks logi sisse! Konto puudub? Palun registreeri end.
  • Haldaja: Windway OÃœ

EEVA naistekas

EEVA naistekas on veebikeskkond, mis on loodud eelkõige naistele ja siit leiab tasuta turu, sõbraliku õhkkonnaga foorumi, erinevate valdkondade artiklid, intervjuud, blogid, uudised, auhinnamängud, küsitlused ja palju muud huvitavat.

EEVA naistekas ootab Sind alati ja on Sinu jaoks olemas!

Sa oled siin: Esileht Artiklid Punasel vaibal 73 sekundit kuulsust